Jdi na obsah Jdi na menu
 


SPECIFIKA VÝCVIKU PLEMENE AKITA INU

 

Protože Akita inu je plemeno velmi přizpůsobivé, lehce cvičitelné, s dobrou pozorností, neohrožeností a odvahou, pevnými nervy, ale samostatně myslící, je proto nutné dbát od počátku na kvalitní rannou socializaci. Akita psychicky vyspívá již během prvního roku života. Už takto mladý akita je schopen vykonávat zkoušky povahy. Již roční jedinec tohoto plemene je klidný, vyrovnaný, plně socializovaný, jestliže se ale včas a správně vychovává.

 

Ranná socializace štěněte musí začít už u chovatele (u chovné feny) ve 3,5 až 10ti týdnech. V sedmi týdnech se postupně přistupuje k výchově. Výchova není výcvik! Od čtvrtého měsíce věku štěněte se postupně zavádí program výcviku. To, co psovod naučí Akitu do prvního roku, to v ní zůstane.

 

Plemeno Akita inu doporučuji plně socializovat do půl roku věku psa a to: dostatečně dlouhým kontaktem s matkou (minimálně 50 dní(, včasným návykem na ruch velkoměsta, kontaktem se psy jiných plemen, seznámením štěněte s pachy apod. , s důrazem na postavení v hierarchii smečky v období juvenilní fáze vývoje štěněte ( věk 9 týdnů – psí puberta). Chce-li majitel vychovat přátelského, společenského a spolehlivého psa, měl by umožnit psovi styk a zkušenost i s cizími lidmi ( dovolit hlazení kolemjdoucími). V naší společnosti stále přetrvává chybná domněnka, že hlazený pes cizí osobou nestráží. Strážení má Akita v povaze. Zde dochází ze strany majitele k závažným chybám ve výchově psa.Všechna plemena potřebují kontakt, i dotykový s cizími lidmi. Akita dokáže velmi rychle přemýšlet, rychle zhodnotí situaci a podle toho jedná. Bude-li majitel svému psu věnovat tu nejlepší péči a výchovu, bude Akita jeho věrným ochráncem.

 

Jediné co se Akita nenaučí je plný zákus při výcviku obrany do figurantova rukávu. Při jejich inteligenci jim přijde zbytečné kousat do rukávu.. Částečně jsou schopny se toto naučit, ale bez plného zákusu, který je nutný ke splnění zkoušky z výkonu v obraně.

 

I přes pověstnou tvrdohlavost je Akita schopen se naučit výborné a přesné poslušnosti. Má výbornou paměť, rychle se učí. Povely plní s přesností, ale pomaleji což je způsobeno robustnější stavbou těla a funkcí CNS. Proto opatrně s „drilem“ na cvičáku!

 

Nejdůležitějším bodem pro výchovu a výcvik je kladení důrazu na postavení v lidské smečce. Psovod (majitel) musí být vždy vůdcem smečky (alfou ), rodina betou a až potom zaujímá místo ve smečce pes (gama). Jestliže do prvního roku štěněte toto majitel opomene, narazí při výcviku u staršího jedince na tvrdý odpor.

 

Nejúčinnější výchovnou metodou je uchopení psa za kůži na zátylku a řádně s ním zatřepat, poté psa dostat na záda do podřízené polohy a napodobit jedno až dvě kousnutí prsty ruky do hrudě psa s důrazným povelem „fuj“. Akita přijímá jako trest i krátké a rázné uchopení za předkolení řasu (pod slabinou psa volná kůže). Tímto trestem nevyvoláte u psa strach z ruky, ale docílíte respektu a utvrzení Vašeho postavení ve smečce. Akita má však jednu výhodu:na rozdíl od jiných plemen je v hierarchii smečky stálá a po správné ranné socializaci by nemělo docházet ke konfliktům.

 

Pro toto plemeno jsou důležité návštěvy kynologického výcvikového střediska až do věku jednoho roku.Po tomto období je třeba dbát na opatrnost při průběhu socializace s ostatními plemeny. Akita je dominantní, v rámci psí smečky se staví do role alfy a proto nesnese některé projevy hry a dominance. Jako u všech plemen se osvědčilo při výcviku používání podmíněných a nepodmíněných podmětů. Další výhodou je, že má dlouhou dobu vyhasínání (podmíněný a nepodmíněný útlum). Při postupném vyhasínání podmíněných reflexů stačí zavést do výcviku nepodmíněné podměty – v době vyhasínání akita povely nezapomíná, ale pouze zpomaluje reakce na povely.

 

Závěr: Akita inu výchovou a výcvikem se nijak zvlášť neliší od jiných plemen. Je však nutné si uvědomit, že Akita je velké , tvrdohlavé plemeno s nízkým prahem bolestivosti a smečkovou dominancí.

Akita inu je všestranné plemeno, používá se jako pes strážní, canisterapeutický, záchranářský.

Budete-li mít další otázky na výchovu a výcvik (obrana apod.) rádi Vám je zodpovíme.

 

 

Dagmar Fišerová

canisinstruktor